PODRÓŻE BEZ GRANICPortal Turystyczny dla Osób z
Niepełnosprawnością i Nie Tylko...

Informacje dla Hoteli

Autor: Podróże Bez Granic
2011-04-22, 10:22

Żeby turystyka była przyjazna dla osób z niepełnosprawnością, konieczne jest istnienie dostępnych, przyjaznych hoteli. Nie oznacza to jednak, iż hotelarz musi znać wszystkie przepisy i rozwiązania techniczne, które ułatwiają życie, tym bardziej, iż potrzeby są bardzo różne i często, ciężko im wszystkim sprostać. Minimalne wymagania w zakresie dostosowania obiektów hotelarskich do potrzeb osób z niepełnosprawnością reguluje Załącznik nr 8 do rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 13 czerwca 2011r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie. Nowe minimalne wymagania w tej sprawie określiło Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 sierpnia 2002r.

Rozporządzenie to określa, iż do potrzeb osób niepełnosprawnych powinna być dostosowana co najmniej jedna jednostka mieszkalna w obiekcie.

Konieczne jest także:

1. umieszczenie elementów wyposażenia obiektu, takich jak urządzenia komunikacji wewnętrznej, przyciski i wyłączniki na wysokości 901-110 cm,

2. posiadanie co najmniej jednego ogólnodostępnego telefonu przystosowanego do korzystania przez osoby z niepełnosprawnością,

3. przystosowanie co namniej jednego stanowiska recepcyjnego, tak aby jego lada nie przekraczała wysokości 90 cm,

4. umożliwienie korzystania osobom na wózkach z usług gastronomicznych.

Bardzo ważnym elementem dostosowania obiektu jest łazienka. Minimalna powierzchnia manewrowa wynosi dla wózka 150×150 cm. Przestrzeń o tych wymiarach należy wydzielić przed umywalką, toaletą i prysznicem. Zalecane jest aby całe wyposażenie łazienki, tj. ceramika, armatura czy uchwyty miały zaokrąglone kształty, aby zminimalizować ryzyko urazu.

Umywalka w dostosowanej łazience powinna być zawieszona tak, aby wysokość blatu nie przekraczała 80 cm., a jej spód znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku.

Lustro powinno znajdować sie na wysokości między 85 a 200 cm, tak aby umożliwić swobodne rpzeglądanie się zarówno osobie siedzącej jak i stojacej. Najwygodniejsze są lustra z regulacją nachylenia.

Po oby stronach umywali powinny znajdować się uchwyty, zamontowane w ten sposób, aby znajdowały się w zasięgu ręki również w pozycji siedzącej. Wskazane są specjalnie wyprofilowane uchwyty, umożliwiające odstawienie kuli.

Wysokość toalety powinna wynosić 48 cm. Sugeruje się zachowanie 95-centymetrowej odległości od ściany po obu jego stronach, a jeśli nie jest to możliwe, przynajmniej po jednej z nich. Wówczas odległość od drugiej ściany musi wynosić 30 cm. i należy umocować na niej uchwyty poziomy lub w kształcie litery L.

Minimalna powierzchnia brodzika to 100cm x100cm. Zaleca się zamocowanie krzesełka, stałego lub uchylnego, i uchwytów. Dobrym i prostym pomysłem jest zastosowanie przenośnego krzesła plastikowego, które można używać w innych miejscach łazienki.

W przypadku wanny również konieczne są uchwyty ułatwiające wstawanie, wchodzenie i wychodzenie. Wygodna szerokość to 70-80 cm.

Jednakże, poza samymi udogodnieniami technicznymi najważniejsza jest otwartość i sposób przyjęcia turysty z niepełnosprawnością. Nawet najlepsza technika nie zastąpi bowiem uśmiechu, cierpliwości i zrozumienia innej rzeczywistości!

  • Debbra
    10:17

    cheap nba jerseys fоr kids custom nba jersehs wholesale cheap pittsburgh pesnguins
    jerseys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *