PODRÓŻE BEZ GRANICPortal Turystyczny dla Osób z
Niepełnosprawnością i Nie Tylko...

Oferty Wyjazdów

Leśne podchody dla zaznania puszczańskiej przygody – zapraszamy na kolejny weekend z Fundacją Podróże bez Granic

Autor: Podróże Bez Granic
2013-07-04, 00:13
  • Komentarze 5

Fundacja Podróże bez Granic serdecznie zaprasza do „Otwarcia Wrót Lasu” przed osobami z niepełnosprawnością w ramach weekendu – „Leśne podchody dla zaznania puszczańskiej przygody”

TERMIN IMPREZY: 13 – 15 września 2013 r.
LOKALIZACJA: Teren Borów Tucholskich – okolice stanicy harcerskiej ZHP LEŚNA HUTA

Lasy – miejsca niezwykle urokliwe, wielu kojarzące się wypoczynkiem i obcowania z naturą. Ciesząc się ich pięknem osoby pełnosprawne zupełnie nie zdają sobie sprawy, że lasy są równie piękne, co zupełnie niedostępne dla osób z niepełnosprawnością. Ze względu na grząski, nierówny i często piaszczysty teren nie mogą się nimi cieszyć osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich lub z innymi trudnościami w poruszaniu się. Zwalone konary, krętość leśnych ścieżek lub nieregularna rzeźba terenu stanowią ogromne niebezpieczeństwo także dla osób niewidomych lub słabo widzących.

Jednak to, co trudne lub wręcz nie możliwe jest dla nas tym bardziej motywujące. Postanowiliśmy „otworzyć wrota lasu” dla 12 osób z niepełnosprawnością. Leśne ostępy staną przed nami otworem dzięki doświadczonym załogom i ich samochodom przeznaczonym do przemieszczania się w trudnym terenie. Jeśli mimo swojej niepełnosprawności masz ochotę na zaznanie biwakowej przygody w harcerskim stylu z zabawami terenowymi i integracyjnymi, nie zastanawiaj się – zgłoś się! My zapewnimy sprzęt i program pozwalający cieszyć się z kontaktu z przyrodą bez względu na to z jaką niepełnosprawnością się borykasz.

Jeśli masz zaufanego asystenta zgłoście się razem. Jeśli planujesz wybrać się sam my zapewnimy Ci asystę. Jeśli jesteś osobą pełnosprawną, która lubi pracę z osobami z niepełnosprawnością – Ciebie również serdecznie zapraszamy!

Na nocleg trafimy do gościnnych progów bazy noclegowej ZHP w Leśnej Hucie. Ze względu na fakt, że baza noclegowa nie jest miejscem przystosowanym dla osób z niepełnosprawnością dodatkowym czekającym nas wyzwaniem będzie jej zespołowe, częściowe zaadaptowanie, poprzez samodzielne skonstruowanie rozwiązań pozwalających na swobodniejsze korzystanie z niej. Miejscem integracyjnej wyprawy samochodami będą Bory Tucholskie, w których będziemy oglądać pomniki przyrody i przemierzać przyrodnicze ścieżki edukacyjne, uczestniczyć w zabawach integracyjnych i zręcznościowych, pokonywać odcinki specjalne,  ucząc się nawigacji i współpracy – KIEROWCA-PILOT.

Wspólnie skonstruujemy podjazdy, pochylnie i inne tymczasowe udogodnienia.
Pełne wrażeń i współzawodnictwa dni będziemy kończyć biesiadą przy ognisku.

Zabawę na leśnych trasach planujemy w sześciu 3 – 4 osobowych zespołach:

 • Kierowca, 
 • Pilot – osoba z niepełnosprawnością x 2
 • W zależności od zapotrzebowania asystent osób z niepełnosprawnością.

Szczegółowy program wyprawy już wkrótce :) 

ZAPEWNIAMY:

 • opiekę kadry Fundacji Podróże bez Granic,
 • opiekę doświadczonych kierowców dysponujących sprzętem pozwalającym na swobodne przemieszczanie się po leśnych trasach,
 • ubezpieczenie,
 • zakwaterowanie – w bazie harcerskiej ZHP (nocleg we wspólnej przestronnej sali, pozwalającej swobodnie poruszać się na wózkach, na materacach –  PROSIMY ZABRAĆ ŚPIWÓR), lub dla chętnych nocleg w dużych namiotach wojskowych również na materacach we własnych śpiworach,
 • dostęp do nieodpłatnych sanitariatów – płaskie kabiny prysznicowe bez brodzików, z możliwością wstawienia do wnętrza krzesła, bez możliwości wjechania wózkiem ze względu na zbyt wąskie drzwi oraz bez uchwytów,
 • toalety pozwalające na wjazd wózkiem inwalidzkim, ale ze względu na gabaryty toalet bez możliwości swobodnego poruszania się na wózku we wnętrzu toalety,
 • pełne wyżywienie,
 • dowóz z centrum Gdańska (parking przy dworcu PKP Gdańsk Główny) do bazy harcerskiej ZHP oraz transport w to samo miejsce na zakończenie imprezy.

STARTUJEMY:  13 września 2013 (piątek) 16.00 PARKING PRZY DWORCU PKP GDAŃSK GŁÓWNY
WRACAMY: 15 września 2013 (niedziela) 15.30 PARKING PRZY DWORCU PKP GDAŃSK GŁÓWNY

Do miejsca zbiórki na parkingu przy Dworcu PKP Gdańsk Główny, uczestnicy zobowiązani są dotrzeć we własnym zakresie. Jeśli wolisz jechać własnym samochodem czekamy na Ciebie na parkingu skąd zwartą grupą wspólnie pojedziemy do miejsca noclegowego.

Wartość wyjazdu to 250 zł, za udział w projekcie uczestnicy z niepełnosprawnością ponoszą opłatę w wysokości 150 zł. Pozostałą kwotę oraz koszty udziału asystentów i kierowców ponosi Fundacja.

REKRUTACJA UCZESTNIKÓW:
1.
Aby wziąć udział w wyjeździe należy do 18.08.2013, przesłać deklaracje uczestnictwa: OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ lub/i ASYSTENTA na mail: podroze@podrozebezgranic.pl

2. Potwierdzenie zakwalifikowania się do udziału projektu zostanie przesłana do 22.08.2013. W przypadku większej liczby zgłoszeń w stosunku do liczby miejsc, decydować będzie kolejność zgłoszeń, motywacja oraz możliwość dobrania na wyjazd jak najbardziej zróżnicowanej grupy osób.

3. Po zakwalifikowaniu do projektu osoby z niepełnosprawnością są zobowiązane do uiszczenie opłaty wysokości 150 zł, przelewem na konto bankowe Fundacji, do dnia 30.08.2013. INFORMACJA O NUMERZE KONTA W DEKLARACJI UCZESTNICTWA. W przypadku nie uregulowania wpłaty do projektu włączone zostaną osoby z listy rezerwowej.

Zapraszamy!
Fundacja Podróże bez Granic
 

 • Bożena
  19:27

  Fantastycznie, ja chcę, ba pragnę być tam. Kiedyś harcerka która nadal robi wypady pod namiot bez względu na stan zdrowia. Jeszcze nie wózek ale kule laska. A hoj przygodo :)

 • Izabela
  21:44

  witam,
  szczerze zazdroszczę tym, którzy będą mogli wziąć w tej wyprawie udział. lasy są miłością mojego życia, do których dostępu broni mi brak samochodu.. a jestem z miasta :( i to na tyle odległego od Gdańska, że uniemożliwia mi również w tej przygodzie… pozdrawiam,Izabela z Warszawy

 • iwona
  20:20

  świetny pomysł odkiedy jestem zmuszona poruszać się na wózku brakuje mi leśnych widoków :-)

 • Sylwia
  19:20

  Cześć! A, ja się zakwalifikowałam jestem ciekawa jak będzie jaki przewidziany program?Pozdrawiam

 • Grzechu
  00:28

  Miałem przyjemność z Wami być… ja…zielony wolontariusz… Było wspaniale, bo Uczestnicy byli wspaniali !

  Teraz już wiem więcej niż przed wyjazdem… jako wolontariusz- do zobaczenia! A czasem do pomacania!!! A nawet do powąchania…. czekam tego spotkania!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *