PODRÓŻE BEZ GRANICPortal Turystyczny dla Osób z
Niepełnosprawnością i Nie Tylko...

Aktualności

Zapraszamy na kolejny wyjazd Fundacji Podróże bez Granic!

Autor: Podróże Bez Granic
2013-03-01, 10:01
  • Komentarze 0

     

 

 

 

 

 

 Patronat honorowy Prezydenta Miasta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka/   Patronat medialny: 

 

Z ogromną radością zapraszamy na drugą wyprawę organizowaną przez Fundację Podróże bez Granic w dniach 1-8 czerwca 2013r.!

Tym razem naszym celem jest Dania, a w szczególności Kopenhaga, którą podobnie jak Rzym będziemy zwiedzać i obserwować pod kątem jej dostępności do potrzeb osób o różnym rodzaju niepełnosprawności, aby następnie stworzyć przewodnik podobny do tego z Rzymu.

Hasłem przewodnim najbliższego wyjazdu jest pełna  aktywizacja i udział uczestników we wszystkich elementach tego wyjazdu! Tym razem bowiem chcemy nie tylko odwiedzić fantastyczne miejsca - symbole Danii, takie jak wspomniana Kopenhaga, Helsingor (Zamek Hamleta) czy… Legoland!, ale także, odpoczywając w zacisznej miejscowości Tisvilde (60 km od Kopenhagi, która będzie naszą bazą wypadową do zwiedzania), wspólne gotować, brać udział w udział sesjach  coachingowych z profesjonalnym coachem, a w końcu wspólne napisać relację z wyjazdu i opracować kolejny przewodnik!

Podczas wyjazdu będziemy mieszkać w 18 osobowym domu, gdzie każdy zaangażowany będzie w prace domowe, w tym także przygotowanie posiłkówW tym celu, nasza grupa zostanie podzielona na 3-4 osobowe zespoły, z których każdy będzie odpowiedzialny za gotowanie dla wszystkich przez jeden dzień! Aby się to udało, jeszcze przed wyjazdem ustalimy menu w oparciu o umiejętności i preferencje wszystkich zespołów oraz przygotujemy potrzebne składniki na wyjazd.

W skład grupy będzie wchodziło 18 osób, w tym: 11 osób z niepełnosprawnością (stopień umiarkowany lub znaczny), 4 asystentów, licencjonowany pilot-opiekun grupy-asystent, a także coach oraz kierowca. Naszym celem jest, nie tyle zebranie zorganizowanej  grupy turystów, ale stworzenie „zgranej paczki podróżników”, świadomych charakteru wyjazdu, maksymalnie zmotywowanych do działania, ale także maksymalnie zróżnicowanych pod kątem rodzaju niepełnosprawności, wieku, płci i doświadczenia w podróżowaniu.

Lista uczestników na wyjazd jest już zamknięta (aplikacja na wyjazd odbyła się w marcu).Wśród osób, które zakwalifikowały się na wyjazd są zarówno osoby poruszające się na wózkach (aż 6 osób!), osoby niewidome, niedowidzące, osoby chorujące na dziecięce porażenie mózgowe i jedna osoba z niepełnosprawnością intelektualną… Są osoby z okolić Warszawy, Trójmiasta, Katowic, Krakowa i Łodzi. Najmłodsza osoba ma 24 lata, najstarsza 64, jest wśród na 11 mężczyzn i 7 dziewczyn. 

Założeniem grupy było, aby była jak najbardziej mieszana pod kątem rodzaju niepełnosprawności, wieku, płci, a jednocześnie jak najbardziej zmotywowana, tworząc tym samym jak najbardziej kompetentny zespół do zweryfikowania dostępności zwiedzanych miejsc.

 Do Danii wybieramy się dostosowanym do przewozu osób poruszających się na wózkach busem, a naszą wyprawę rozpoczniemy w Gdyni, 1 czerwca o 8.00 rano, skąd udamy się na przeprawę promową do Świnoujścia. Już sama przeprawa do Ystad będzie dla nas przygodą i okazją do zweryfikowania dostępności promów linii UNITYLINE, które udostępnią nam na czas podróży 3 kabiny dla osób z niepełnosprawnością i kabinę dla psa asystującego. Na miejsce dojedziemy późnym wieczorem. Powrót planowany jest na 8 czerwca, także przez Świnoujście, późną nocą.

Dom w którym będziemy mieszkać jest nowoczesny, NIE jest jednak z definicji dostosowany (nie posiada dostosowanej łazienki) jednakże wewnątrz i na zewnątrz nie ma żadnych progów. Pomieszczenia są przestronne i umożliwiają poruszanie się także na wózkach – dokładna specyfikacja i zdjęcia domu pod linkiem: Zakwaterowanie_Specyfikaca.

Koszt uczestnictwa zarówno dla osób z niepełnosprawnością jak i asystentów to 1.000zł, płatne w dwóch ratach. Faktyczna wartość wyjazdu to 1.800zł, pozostałą część dofinansowuje Fundacja dzięki pomocy sponsorów, partnerów i darczyńców Fundacji. Cena wyjazdu obejmuje:

 • zakwaterowanie w 18 osobowym domu w Tisvildeleje,
 • transport dostosowanym busem 20 os +1 na trasie Gdynia – Tisvildeleje – Gdynia, transfer do/z Kopenhagi, transfer do/z Billund – Legoland, transfer do/z  Helsingoru, opłaty parkingowe i drogowe.
 • wyżywienie na miejscu i w drodze powrotnej (podczas zwiedzania i podróży suchy prowiant),
 • opieka licencjonowanego pilota wycieczek przez całą podróż,
 • opieka licencjonowanego przewodnik po Kopenhadze podczas zwiedzania stolicy,
 • wejście do Legolandu, Muzeum Calrsberga, Zamku Kronborg w Helsingorze,
 • sesje coachingowe z Panem Piotrem Ciepliński: www.cieplinski-coaching.pl,
 • system słuchawkowy ułatwiający zwiedzanie  – VOX tour guide system: www.tourguidesystem.pl
 • opieka formalna GIFT Centrum Podróży – licencjonowanego organizatora turystyki wpisanego do rejestru organizatorów turystyki: www.gift.travel
 • pełne ubezpieczenie każdego z uczestników (w tym w razie konieczności, ubezpieczanie z rozszerzeniem o choroby przewlekłe).

Wyjazd płatny jest w dwóch ratach: I rata do 5 kwietnia, II rata do 26 kwietnia 2013 r. 

Aby wziąć udział w wyjeździe należy:

 •  wypełnić formularz aplikacyjny (Deklaracja-uczestnictwa_UCZESTNIK / Deklaracja-uczestnictwa_ASYSTENT) i przesłać go wraz z zaświadczeniem o niepełnosprawności na mail: podroze@podrozebezgranic.pl do 18 marca 2013 r. 
 • po potwierdzeniu uczestnictwa w dniu 25 marca, wpłacić I ratę w do 1 kwietnia 2013 r. 
 • wpłacić II ratę w nieprzekraczalnym terminie do 26 kwietnia 2013 r.

W realizacji niniejszego wyjazdu wspierają nas:

 • Przewozy promowe UNITYLINE, które bezpłatnie przewiozą nas na trasie Świnoujście – Ystad – Świnoujście, a także udostępnią nam 3 kabiny dla osób z niepełnosprawnością oraz kabinę dla psa asystującego,
 • Firma Jagster z Gdyni, która udostępni nam dostosowanego busa, a jej właściciel weźmie udział w wyjeździe jako wolontariusz-kierowca,
 • Kancelaria prawnicza WKB Wierciński Kwieciński Baehr – sponsor wyprawy
 • Firma GIFT Centrum Podróży, która będzie sprawować opiekę formalną nad wyjazdem i zapewniać bezpieczeństwo jako licencjonowany organizator turystyki,
 • Pan Piotr Ciepliński, który pojedzie z nami, poprowadzi sesje coachingowe z całą grupą, a także pomagać będzie uczestnikom jako asystent,
 • Firma VOX Polska, która udostępni na wyjazd zestawy słuchawkowe dla całej grupy, ułatwiające zwiedzanie  i poruszanie się grupom zorganizowanym.

Patronatem medialnym objął nasz wyjazd magazyn informacyjny osób niepełnosprawnych www.naszesprawy.com.pl, a także portal podróżniczy www.peron4.plPatronatem honorowym objął nasz wyjazd Prezydent Miasta Gdynia Pan Wojciech Szczurek.

Po powrocie z wyjazdu udostępnimy na stronie relację z wyprawy, a także przewodnik po Kopenhadze opisujący miasto z pespektywy osób z niepełnosprawnością. Będziemy służyć także radą kolejnym osobom pragnącym zorganizować podobną podróż! Zapraszamy do śledzenia naszych perypetii na stronie oraz Facebooku!

Fundacja Podróże bez Granic

16:30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *